Průkaz energetické náročnosti budovy

Průkaz energetické náročnosti budovy, nebo-li ve zkratce PENB je něco jako energetický štítek na elektrospotřebičích. Slouží k vyhodnocení celkové energetické náročnosti budovy a zařazení jí do příslušné třídy v rozsahu A (mimořádné úsporná) až (mimořádně nehospodárná). Průkaz by měl sloužit k ochraně spotřebitele. Kupující nemovitosti předem ví, jakou má budova energetickou náročnost a nemusí se následně obávat prodraženého provozu. ....tak hovoří zákon o hospodaření s energií a energetické náročnosti budov.

Pokud se chystáte prodávat, či pronajímat dům, musíte si nejprve obstarat PENB, jinak Vám hrozí až statisícová pokuta, u právnických osob až dvousettisícová. Průkaz energetické náročnosti budovy potřebujete už při samotné inzerci nemovitosti a ve veškerých reklamních a informačních materiálech týkajících se prodeje budovy nebo bytu, nebo pronájmu budovy jste povinni uvádět ukazatele energetické náročnosti uvedené v PENB.

Průkaz potřebují všichni stavitelé a vlastníci novostaveb a také ti, kdo stavbu výrazně renovují, což znamená, že se renovace týká aspoň 25% celkové plochy obálky budovy (výměna oken, dveří, střechy, zateplení a tak podobně).

Při prodeji bytové jednotky je také nutné obstarání průkazu, avšak průkaz hodnotí celou budovu, NIKOLIV JEN bytovou jednotkuBytové domy průkaz nepotřebují, dokud se některý z bytů neprodává. Jako vlastník a prodávající bytu musíte písemně zažádat společenství vlastníků bytových jednotek o vystavení ověřené kopie průkazu nad dům. Pokud ho ani po zažádání nedostanete, můžete průkaz nahradit vyúčtováním dodávek energií za poslední tři roky, ale musíte v inzerátech uvádět energeticky nejnáročnější třídu G.

Průkazy zpracovávají energetičtí specialisté, odborníci autorizovaní Ministerstvem průmyslu a obchodu. Platnost průkazu je 10 let od jeho vyhotovení, za předpokladu, že dům neprojde výraznou renovací.

Samozřejmě, jako vždy existují i výjimky, kdy se průkaz zpracovávat nemusí a to u následujících budov:

  • budovy postavené do roku 1947, které od té doby neprošly zásadní rekonstrukcí 
  • budovy s celkovou energeticky vztažnou plochou do 50 m² – POZOR! jedná se o domy do 50 m² nikoliv bytové jednotky
  • památkové budovy
  • budovy určené pro bohoslužby a náboženské účely – kostely
  • budovy pro rodinnou rekreaci – chata nebo chalupa, která je užívaná pouze jen část roku a odhadovaná spotřeba energie je nižší než čtvrtina spotřeby budovy za rok obývání
  • budovy průmyslové či zemědělské s roční spotřebou do 700 GJ

 

Najdi domov

Zadejte město nebo ulici:

Jitka Kubíčková tel. 773 584 754